„Dzień Nauczyciela” – scenariusz akademii

„DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ”
scenariusz uroczystości

Data: 13 października 2010r.
Miejsce: sala gimnastyczna
Scenariusz i realizacja: mgr Beata Sobczak-Kuca
Współpraca: Samorząd Uczniowski

Cele:
— podziękowanie nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi za ich pracę,
— kształcenie właściwej postawy wobec pracy i osób wykonujących daną pracę,
— wyrabianie twórczej aktywności dziecka ,
— wychowanie przez aktywne uczestnictwo w życiu szkoły.

Dekoracje:
Na środku sali olbrzymie serce, na nim napisy: za trud, za serce, za uśmiech, za dobre rady, za przekazywaną wiedzę.
Po lewej stronie stoi chór. Uczniowie z pierwszego rzędu chóru trzymają duże litery tworzące napis „ Dziękujemy nauczycielom” w trakcie piosenki finałowej.

Występują: chór, uczniowie prowadzący, uczniowie wcielający się w różne role i odgrywający scenki.
Przebieg uroczystości:
Całość baczność!
Do Hymnu Państwowego!
Po Hymnie!

Konferansjer:
W imieniu uczniów mam zaszczyt powitać wszystkich, którzy przybyli na dzisiejszą akademię, aby wraz z nami świętować Dzień Edukacji Narodowej.

Witamy serdecznie Dyrekcję naszej szkoły:…….

Pragniemy gorąco powitać Nauczycieli i pracowników administracji i obsługi.
Bardzo proszę o zabranie głosu Panią Dyrektor

……………………………………………………………………………………(Wystąpienie Pani Dyrektor)

Dziękujemy Pani Dyrektor.
Mamy nadzieję, że wspólnie spędzone chwile będą stanowić dla państwa miły upominek.
Zapraszam Państwa na część artystyczną przygotowaną przez uczniów naszej szkoły.

Prowadzący 1
Zebraliśmy się tu dzisiaj w sprawie,
Aby razem spędzić ten czas na zabawie.
Choć goście szacowni i poważne miejsce,
Pozwolimy sobie pośmiać się przy święcie.
Obchodzą je dzisiaj wszyscy pedagodzy,
Krzewiciele wiedzy, wychowawcy drodzy
Oraz liczna grupa dzieci i młodzieży,
Która do systemu oświaty należy.
Czyli krótko mówiąc – jest to święto szkoły!
Jej to poświęcamy ten program wesoły

Prowadzący 2:
Dziś jest środa – dzień powszedni
Ale milszy niż niedziela
No bo dzisiaj mamy przecież…

Wszyscy: Dzień nauczyciela!!!

P i o s e n k a śpiewana na melodię „ ZAWSZE Z TOBĄ”

Dzisiaj rano wcześnie wstałem
i tak sobie pomyślałem
Oj, będzie chyba piękny dzień.
Biec do szkoły chciałem szybko
Swą dziewczynę nazwać rybką,
ale dzień dziś ważniejszy jest
może najważniejszy.

Ref. x 2
Tylko z Wami chcemy być
przez całe życie.
Tylko szóstki chcemy mieć
w szkolnym zeszycie.
Tylko z Wami chcemy być
przez wszystkie lata.
Tylko z Wami chcemy być.

Prowadzący 2:
By uprzyjemnić dzisiejsze święto
Trzeba pokazać coś wesołego
Więc na początek przedstawimy
Krótką parodię dnia szkolnego.

Na scenie: rozsuwa się mobilna kurtyna; ławki i biurko. Wchodzą: nauczyciel, uczniowie.

Nauczyciel: Dzień dobry! Napiszcie temat:,,Powtórzenie wiadomości”.
[Cała klasa pisze, oprócz Tomka, który leży na ławce]
Tomku! Czemu śpisz na lekcji?!
Tomek: Nie śpię!
N: To powtórz moje ostatnie zdanie.
T: ,,Tomku! Czemu śpisz na lekcji?!!!”
N:Teraz zrobię wam karkówkę!!!
Mam nadzieję, że nie złapię nikogo na ściąganiu!
KLASA: My też mamy taką nadzieję!
[Pani rozdaje kartki]

N: Adrian, ile razy mówiłam Ci, żebyś nie ściągał?!
A: 67, proszę pani!
[Pani zbiera kartki]

N: Tomek, ściągałeś od Damiana!
T: Skąd Pani to wie?
N: Bo obok ostatniego pytania Damian napisał ,,nie wiem”, a ty napisałeś ,,ja też”
[W pewnym momencie Adrian pakuje się i wstaje z ławki]
N: Adrian, dokąd idziesz?
A: Zawsze jak wychodzę z domu, mama mi mówi, żebym wracał, jak tylko zacznie padać.
Niech pani spojrzy- leje jak nie wiem!

N:Resztę klasówek sprawdzę jutro. A teraz Damian, powiedz mi, ile wojen prowadziła Anglia
w XIX w.?
D: Bardzo dużo.
N: Wylicz je.
D: Pierwsza, druga, trzecia, czwarta…

N: Radek, Ty też miałeś zaległą pracę domową.
[Nauczycielka bierze zeszyt]
To nie Twoje pismo! Dlaczego tata zawsze robi Ci zadanie?
R: Bo mama nie ma czasu.

N: Oleńko, w jakim regionie tańczy się Kujawiaka?
K:Na Kujawach.
N: A Oberka?
K: Na Oberach!

N: Sprawdziłam wasze zeszyty przeczytajcie sami, jakie „złote myśli” uwieczniliście na papierze
Nauczycielka podsuwa zeszyty uczniom do przeczytania.
Antek wszedł na lód i zaczął pękać.
Zginął pies bokser z krótko obciętym ogonem do którego były mocno przywiązane małe dzieci.
Zdjął psu kaganiec, który rzucił się na chłopca.
Staś strzelił do lwa i przeciągle ryknął.
Komar jest ssakiem, ponieważ ssie ludzką krew.
W czasie rozbiorów Polska została podzielona na 3 nierówne połowy.
Na święta kupiliśmy półtora żywego karpia.
Woda w morzu jest słona bo zawiera duże ilości śledzi.
Kwiat składa się z łodygi, liści i zapasu pudru dla motyli.
Koło jest to okrąg ze wszystkimi wnętrznościami.
Powietrze składa się z tlenu, azotu i innych zanieczyszczeń.
Mapę tworzą południki i północniki.
Kurtyna zasuwa się.

P i o s e n k a POWIEDZ

Powiedz – czy słyszałeś
Informacje o tym dniu słyszałeś,
Morze kwiatów i uśmiechów wiele,
Święto mają nauczyciele.
Powiedz – czy to prawda
Że to dzisiaj taka data ważna
Stańmy razem, pokłońmy się nisko,
No a Oni wybaczą nam wszystko.

Wstań, życzeń kosze Im daj,
niechaj piękny ten dzień
O zachodzie nie kończy sie nagle
jutro będzie też dzień, jeszcze lepszy niz ten,
postaramy się i przyrzekamy Wam to.

Prowadzący 1:
Prosimy, by jako pierwsze przyjęły od nas gorące życzenia Panie Dyrektor.

Prosimy nam dziś wybaczyć,
że byliśmy czasem źli,
i z uśmiechem na nas patrzeć,
bo, co złego – to nie my.
Przynosimy dar uczniowski,
wyśpiewany z serc jak z nut:
słowo MIŁOŚĆ – za Pań troski,
słowo WDZIĘCZNOŚĆ – za Pań trud.

P i o s e n k a – do melodii „Obozowe tango” – TANGO

Dyrektorskie tango śpiewamy dla Was.
Wiatr je niesie, las kołysze, uczeń niesie je.
Przyjmijcie te życzenia, z radością, zrozumieniem.
Dziękujemy Wam za wszystko, jutro bądźcie też.

I choć nas dzieli, może tak wiele ławek i spraw
Nie zapomnimy razem spędzonych chwil.
To Dyrektorskie Tango, śpiewamy dla Was
Wiatr je niesie, las kołysze, uczeń niesie je

Prowadzący 2:
Teraz prosimy o uwagę wszystkie Panie uczące w klasach pierwszych, drugich i trzecich. Przyjmijcie drogie Panie życzenia samych słonecznych dni i zadowolenia z codziennej pracy.

W najmłodszych klasach miłe panie
uczą dzieci z sercem i oddaniem.
Dzięki nim każdy pierwszaczek
wymyśla kolorowy szlaczek.

Uczy się kolejnych różnych literek,
wie, że w dzienniku ma swój numerek.
A gdy czasem dziecku coś nie wychodzi
Pani pociesza:
”Nie martw się nic nie szkodzi”.

Te Panie od nauczania zintegrowanego
Co dzień wnoszą wiele dobrego.

P i o s e n k a VIVAT SZKOŁA

Vivat szkoła i nauczyciele,
Niech nam długie lata żyją!

Prowadzący 2:
Gorące życzenia pomyślności i sukcesów pragniemy złożyć Paniom i Panom uczącym w klasach czwartych, piątych i szóstych.

Dziś dziękujemy Wam, nauczyciele:
za naukę czytania i pisania,
i za „kodeks zabraniania”,
za tabliczkę mnożenia,
i za bujne marzenia,
za sportowe rozgrywki,
za ludowe przyśpiewki,
za piątki, i szóstki,
za minusy i plusy,
za pochwały, nagany,
i za „kim być?”, „jakim być?”
za naukę „jak żyć”
i za waszą cierpliwość.

Wszyscy: DZIĘKUJEMY!

P i o s e n k a VIVAT SZKOŁA

Vivat szkoła i nauczyciele,
Niech nam długie lata żyją!

Historia to przeszłość, wędrówka przez wieki
Gdzie króle i wojny, cały świat daleki
Poznajemy ludzi, którzy dawno żyli
Bo całą tę historię to oni tworzyli

Scenka: Kurtyna rozsuwa się się, słychać fanfary i pojawia się Para królewska, która prezentuje się dostojnie.

Angielski, rzec można, już obowiązkowy
Uczysz się słownictwa, właściwej wymowy
Bierzemy go zawsze w podróż po Europie
Bo to język, który ciągle będzie już na topie

Scenka: Kurtyna rozsuwa się. Mini playback do piosenki zespołu The Beatles

Matematyko, tyś nauk królowa
Gdy uczę się ciebie, to aż boli głowa
Wciąż te liczby, procenty, pola i obwody
Myślę, że ich nauka nie przyniesie szkody

P i o s e n k a „UMIEĆ INACZEJ” na melodię „Kochać inaczej” zespołu De Mono
Umieć to nie znaczy zawsze to samo
można umieć na szóstkę
można umieć na pałę
umieć, żeby zawsze i wszędzie mieć piątkę
wierzę, że tak można
gdy ściągę nam ktoś da.
Umieć to nie znaczy zawsze to samo
można umieć na szóstkę
można umieć na pałę
a kiedy odpowiadam pot się ze mnie leje
cała klasa się śmieje
nauczyciel siwieje.

A kiedy przyjdzie na ciebie czas
a przyjdzie czas na ciebie…

Scenka:W trakcie piosenki pojawiaja się 7 uczniów, którzy trzymają rekwizyty:
2 jabłka, znak +, 2 jabłka, znak =, 4 jabłka, znak = , sok jabłkowy

Polski to gramatyka i literatura
A z tego w przyszłości jak w banku matura
Przyimki, zaimki i ta ortografia
Która, no niestety, nie do wszystkich trafia

Scenka: Przy dźwiękach spokojnej muzyki pojawiają się „modelki” z planszami trudnych wyrazów. Na końcu niepewnie idzie uczeń, niosący tabliczkę z napisem „gura”. Jedna z modelek poprawia napis i uczeń radośnie ją prezentuje.

Przyroda to życie – rośliny, zwierzęta
Tę naukę choć trochę, każdy z was pamięta
Stykamy się z nią ciągle i na każdym kroku
Bo fauna i flora zawsze jest na oku

P i o s e n k a ZWIERZĄTKA
Mały puszysty koteczek, ten, kogo znacie od lat.
Co wypił mleka pełen spodeczek, dzisiaj przysłonił mi świat.
I tu i tam
Stale w pamięci go mam
Bo tego kota, rudego kota
Z lekcji przyrody ja znam.
Duża zielona ropucha, ta, którą znacie od lat.
Co puchnie w oczach jak ta poducha, też przesłoniła mi świat.
I tu i tam
Stale w pamięci ją mam
Bo tę ropuchę, wstrętna ropuchę
Z lekcji przyrody ja znam.
Biały oślizgły tasiemiec, którego znacie od lat.
Choć moich jelit to cudzoziemiec także przesłonił mi świat.
I tu i tam
Stale w pamięci go mam
Bo żarłocznego tego tasiemca
Z lekcji przyrody ja znam.
Mam wzroku poważną wadę co rośnie od wielu lat.
Bo te stworzenia duże i małe mgłą przesłoniły mi świat.
I tu i tam
Stale w pamięci je mam
Bo świat przyrody super ciekawy
Z lekcji przyrody ja znam.

Scenka: W trakcie piosenki pojawiają się uczniowie przebrani za kota i żabkę. Nad kurtynką pojawia się tasiemiec (wypchany rękaw materiału). Podczas ostatniej zwrotki wszyscy tańczą w kółko.

Plastyka, to rzeźba, malarstwo, grafika
Portrety, pejzaże, także ceramika
Tu talent każdemu bardzo się przydaje
Lecz talent nie każdy w prezencie dostaje

P i o s e n k a CHOĆ POMALUJ MI ŚWIAT

Piszesz mi w liście, że kiedy pada,
Kiedy nasturcje na deszczu mokną.
Siadasz przy stole, wyjmujesz farby i kolorowe otwierasz okno.
Trawy i drzewa są takie szare, barwę popiołu przybrały nieba.
W ciszy tak samo, szepce zegarek
O czasie co mi go nie potrzeba.

Więc choć, pomaluj mój świat, na żółto i na niebiesko,
Niech na niebie stanie tęcza, malowana twoją kredką.
Więc choć, pomaluj mi życie, niech świat mój sie zarumieni.
Niech mi zalśni w pełnym słońcu, kolorami całej ziemi.

Za siódmą górą, za siódmą rzeką, moje sny zamieniasz na pejzaże.
Kiedy sie wlecze wyblakłe słońce, oświetla ludzkie, wyblakłe twarze.
Scenka: W trakcie piosenki malarz wykonuje portret uczniowi „modelowi”. Na koniec piosenki malarz prezentuje swoje „dzieło”. Jest to zabawny rysunek malowany prostą kreską, tak jak małe dzieci.

Muzyka piosenką na lekcji rozbrzmiewa
Tu każdy zawsze wspaniale się miewa
Na poważną i rozrywkową ją dzielimy
Lecz o sławnych muzykach także się uczymy
M e l o d i a : Uczennica gra utwór na flecie poprzecznym.

Technikę pracami ręcznymi kiedyś zwano
Lecz ją później bardzo rozszerzano
Na przykład o zasady ruchu drogowego
Dla przyszłego kierowcy, coś bardzo ważnego

Scenka: Kurtyna rozsuwa się i na scenę wjeżdżają na hulajnogach uczniowie. Pojawia sie dwóch uczniów ze znakami drogowymi. „Zmotoryzowani” wyciągają z plecaka książkę od techniki i sprawdzają co oznaczają znaki. Ponieważ pojawił się „zakaz ruchu” – znikają ze sceny.

Informatyka to nauka jeszcze całkiem nowa
Ta dziedzina, bardzo, bardzo przyszłościowa
Komputery na stałe weszły w nasze życie
Od nich już zależy nasz byt, czyli bycie

P i o s e n k a „ A WSZYSTKO TO…”
Kaśka! Kaśka!
Cicho bądź! Ja tu serial oglądam!
Czy może pani zawołać Kaśkę?
Kaśka! Jakiś wariat z drukarką na dole cię woła!
Haker? A co ty tutaj robisz o 7.00 rano?
Cześć! Drukarkę z komisu przyniosłem!

A wszystko to, bo Worda kocham
I już bez myszy nie potrafię żyć.
Chociaż sprzęt co dwa dni zawiesza się,
To za chwilę znów chodzi mi.

Scenka: Nad kurtyną („na balkonie”) pojawia się matka a później córka. Przed kurtyną stoi chłopiec z pudełkiem.

Religia ma sprawiać nasze polepszenie
By łatwiejsze było błędów naprawienie
Byśmy się sprawowali, wiecie – jak należy
Bo wtedy bliźni także w nas uwierzy

Scenka: Przy dźwiękach muzyki pojawia się diabełek, który tnie nożyczkami sztucznego kwiatka. Nadchodzi aniołek, który tańcząc wokół zdziwionego diabełka zdejmuje mu rogi, zakłada aureolkę i wręcza nowego kwiatka. Diabełek zaczyna pląsać razem z aniołkiem i radośnie wącha kwiatuszka.

Wychowanie fizyczne, przedmiot bardzo zdrowy
Dba o całe ciało, nie tylko o głowy
Skoki, biegi i piłka w tak różnym wydaniu
Sprawiają, że myślisz wciąż o wygrywaniu
Scenka: Przy dźwiękach muzyki dyskotekowej pojawiają sie uczniowie w strojach sportowych. Wspólnie ćwiczą a następnie „budują” z siebie rowerek.

Taniec to sztuka w szkole dla każdego
Dbasz o postawę prawidłową kolego
Kroki i figury wciąż nowe poznajemy
O historii tańca również dużo wiemy.

Scenka: Kurtyna rozsuwa się i znika. Para taneczna tańczy cha-cha-cha.

Prowadzący 1:
Nie możemy zapomnieć o pracownikach administracji i obsługi oraz o paniach kucharkach. Przekazujemy Wam najlepsze życzenia i gorące podziękowania:

Pani woźna dzieciaki kocha.
Złego nie powie im słówka.
Szkołę miotełką codziennie gładzi
A uczniów gładzi po główkach.
Gdy jest potrzebna Droga Pani Woźna
Z pomocą zjawia się i z uśmiechem
Dlatego dzisiaj dziękują jej wszyscy
Niech głos wdzięczności rozbrzmiewa echem!

Konferansjer:
Ostatnio nasza szkoła wypiękniała i nabrała kolorów. Dla panów konserwatorów oraz pań, które sprawiają, że wszystko wokół błyszczy czystością dedykujemy piosenkę

P i o s e n k a ŚWIĘTO NAUCZYCIELA

Dziś w naszej szkole gwarno, wesoło, radość i uśmiech panuje w koło,
Z podziękowaniem kwiaty składamy naszemu panu i naszej pani.
Święto dziś maja nauczyciele, „sto lat, sto lat”.
Dla nich piosenka i życzeń wiele, sto lat niech żyja nam!.

Prowadzący 2:
Wiemy jak Wam ciężko bywa nieraz z nami
Trudna w szkole praca, pojmujemy sami
Lecz choć ciężka droga, wzniosłe nasze cele
Serce, co nas kocha, niech przebaczy wiele.

Prowadzący 2:
Na zakończenie tej uroczystości jeszcze raz pragniemy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom naszej szkoły za to, że po prostu są.
Dziękujemy Wam za trud, który wkładacie w naszą edukację i wychowanie.
Kochani nauczyciele, bądźcie wciąż z nami!

P i o s e n k a FINAŁOWA: PRZEPRASZAMY WAS ZA WSZYSTKO

W naszej szkole jest fajnie, magistrowie zwyczajni
Nadzwyczajnie nas uczą swych lekcji.
Fajnie jest w naszej szkole, już od wielu pokoleń
Każdy pragnie od innych być lepszy.
Chcemy dziś was przeprosić za tę parę kaloszy,
Za tę szybę, co stłukła się znów.
Niech nam grono wybaczy, nie możemy inaczej
W końcu młodzi jesteśmy i już!

Ref.: Przepraszamy was za wszystko, co się stało, co się stanie,
Za kawały i za wygląd – bo naprawdę was kochamy!
Zamiast kwiatów, zamiast listów, bukiet słów wam przesyłamy,
Przepraszamy was za wszystko, bo naprawdę was kochamy!

Cóż, że czasem jest chryja, kiedy z prawda sie mija
Ten i ów, niezbyt pilny kolega?
Wy nas także kochacie, no, bo jakże inaczej
Moglibyście nauczyć nas czegoś?
Niech was głowa nie boli, że ktoś zbił elektrolit,
Lub na polskim nie skleci dwóch słów.
W końcu taka jest młodość – niepoważna, lecz po to
Czegoś właśnie uczymy się tu.

Scenka: Na koniec ostatniego refrenu pierwszy rząd chóru unosi literki tworzące napis: „dziękujemy nauczycielom”.

3 comments on “„Dzień Nauczyciela” – scenariusz akademii

  1. Bardzo mi się podoba.Niektóre piosenki śpiewałał jak byłam w trzeciej klasie. Najbardziej spodobało mi się ,, Dyrektorskie tango”. Chciałabym jeszcze popisać ale musze już kończyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

767 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>